Microchip Technology DSPIC33FJ128GP202-I/SP
DSPIC33FJ128GP202-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ128GP202-I/SP
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
DSPIC33FJ128GP202-I/SP.pdf
Availability of DSPIC33FJ128GP202-I/SP
QUANTITY
DSPIC33FJ128GP202-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ128GP202-I/SP
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ128GP202-I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationMultiple Devices 21/May/2013
Multiple Devices Errata Revision 06/Aug/2013
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed40 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsAC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ128GP202-I/SP
Related LinksDSPIC33FJ12, DSPIC33FJ128GP202-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ128GP202-I/SP Details Description
Related parts for DSPIC33FJ128GP202-I/SP
CONN HEADER .100 SINGL STR 7POS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
LED SLIM STICK 30LEDS COOL WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSNG FEMALE PLUG 9POS datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW VMT3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 300 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
15POS HOOD TOP ENTRY datasheet.pdf