Microchip Technology DSPIC33FJ128GP306A-I/PT
DSPIC33FJ128GP306A-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ128GP306A-I/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ128GP306A-I/PT.pdf
Availability of DSPIC33FJ128GP306A-I/PT
QUANTITY
DSPIC33FJ128GP306A-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ128GP306A-I/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ128GP306A-I/PT
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationTQFP-64L Palladium Copper Wire 11/Oct/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTray
Speed40 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsAC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 18x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ128GP306A-I/PT
Related LinksDSPIC33FJ12, DSPIC33FJ128GP306A-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ128GP306A-I/PT Details Description
Related parts for DSPIC33FJ128GP306A-I/PT
IC EEPROM 16KBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 30A 170VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V C0G 1206 datasheet.pdf
IGBT 1200V 75A 521W TO247 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 6KV SL RADIAL datasheet.pdf