Microchip Technology DSPIC33FJ128MC204-E/ML
DSPIC33FJ128MC204-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ128MC204-E/ML
Brief Description
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
DSPIC33FJ128MC204-E/ML.pdf
Availability of DSPIC33FJ128MC204-E/ML
QUANTITY
DSPIC33FJ128MC204-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ128MC204-E/ML
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ128MC204-E/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
Errata Update 21/Nov/2013
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTube
Speed40 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ128MC204-E/ML
Related LinksDSPIC33FJ12, DSPIC33FJ128MC204-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ128MC204-E/ML Details Description
Related parts for DSPIC33FJ128MC204-E/ML
IC REG LDO 1.8V 0.5A SOT223-6 datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE XOR 2CH 2-INP US8 datasheet.pdf
CONN RECEPT VERT 120POS 1.27MM datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC SMB datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 16BIT N-INV 48TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 160VC DO204AC datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 42"L X 36"W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 500V C0G 1206 datasheet.pdf