Microchip Technology DSPIC33FJ128MC510A-E/PT
DSPIC33FJ128MC510A-E/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ128MC510A-E/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ128MC510A-E/PT.pdf
Availability of DSPIC33FJ128MC510A-E/PT
QUANTITY
DSPIC33FJ128MC510A-E/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ128MC510A-E/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ128MC510A-E/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
PCN Design/SpecificationPalladium Copper Wire 05/Nov/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package119
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTray
Speed40 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ128MC510A-E/PT
Related LinksDSPIC33FJ12, DSPIC33FJ128MC510A-E/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ128MC510A-E/PT Details Description
Related parts for DSPIC33FJ128MC510A-E/PT
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 1.5V SOT89-5 datasheet.pdf
IC COMP ULP R-R INPUT SC70-5 datasheet.pdf
TRANSCEIVER CAN HS 5V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1.5W DO215AA datasheet.pdf
LED CBI 5MM BICLR RED/GRN 1.000" datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf