Microchip Technology DSPIC33FJ128MC706A-I/MR
DSPIC33FJ128MC706A-I/MR picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ128MC706A-I/MR
Brief Description
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
DSPIC33FJ128MC706A-I/MR.pdf
Availability of DSPIC33FJ128MC706A-I/MR
QUANTITY
DSPIC33FJ128MC706A-I/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ128MC706A-I/MR
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ128MC706A-I/MR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 22/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTube
Number of I/O53
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ128MC706A-I/MR
Related LinksDSPIC33FJ12, DSPIC33FJ128MC706A-I/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ128MC706A-I/MR Details Description
Related parts for DSPIC33FJ128MC706A-I/MR
RES SMD 750 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IECUBE QB CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS STR .100" GOLD datasheet.pdf