Microchip Technology DSPIC33FJ128MC710T-I/PT
DSPIC33FJ128MC710T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ128MC710T-I/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ128MC710T-I/PT.pdf
Availability of DSPIC33FJ128MC710T-I/PT
QUANTITY
DSPIC33FJ128MC710T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ128MC710T-I/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ128MC710T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesdsPIC33F DMAC
Asynchronous Stimulus
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPalladium Copper Wire 05/Nov/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTape & Reel (TR)
Number of I/O85
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C