Microchip Technology DSPIC33FJ128MC802-I/SO
DSPIC33FJ128MC802-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ128MC802-I/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
DSPIC33FJ128MC802-I/SO.pdf
Availability of DSPIC33FJ128MC802-I/SO
QUANTITY
DSPIC33FJ128MC802-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ128MC802-I/SO
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ128MC802-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationErrata Update 21/Nov/2013
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed40 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 6x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ128MC802-I/SO
Related LinksDSPIC33FJ12, DSPIC33FJ128MC802-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ128MC802-I/SO Details Description
Related parts for DSPIC33FJ128MC802-I/SO
IC DRIVER DECODER 8DIG 28-CERDIP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 24VDC SLD SWCH datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 266MHZ 416BGA datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 850MA 276 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN INLINE TAP 10-18AWG BRWN datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
FUMECUBE MAX 120V datasheet.pdf