Microchip Technology DSPIC33FJ128MC804T-I/ML
DSPIC33FJ128MC804T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ128MC804T-I/ML
Brief Description
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
DSPIC33FJ128MC804T-I/ML.pdf
Availability of DSPIC33FJ128MC804T-I/ML
QUANTITY
DSPIC33FJ128MC804T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ128MC804T-I/ML
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ128MC804T-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
Errata Update 21/Nov/2013
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTape & Reel (TR)
Speed40 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b/12b, D/A 6x16b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ128MC804T-I/ML
Related LinksDSPIC33FJ12, DSPIC33FJ128MC804T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ128MC804T-I/ML Details Description
Related parts for DSPIC33FJ128MC804T-I/ML
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 15W datasheet.pdf
CABLE MCX/MCX 12" RG-316DS datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 24-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 285MA 1.2 OHM datasheet.pdf
CAP CER 150PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
TAPE DOUBLE COATED 54" X 60YD datasheet.pdf
9POS HOOD DIE CAST TOP ENTRY datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 70POS DR LOW P datasheet.pdf
DIODE ZENER 28.9V 600MW DO220AA datasheet.pdf
HD-I W/FA SPARE PART KIT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf