Microchip Technology DSPIC33FJ16GS404-50I/ML
DSPIC33FJ16GS404-50I/ML picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ16GS404-50I/ML
Brief Description
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
DSPIC33FJ16GS404-50I/ML.pdf
Availability of DSPIC33FJ16GS404-50I/ML
QUANTITY
DSPIC33FJ16GS404-50I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ16GS404-50I/ML
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ16GS404-50I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInterleaved Power Factor Correction
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
Errata Document Revision 27/Sep/2013
Datasheet Update 15/May/2014
Errata/Datasheet Update 24/Oct/2014
Errata/Datasheet Update 05/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed50 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ16GS404-50I/ML
Related LinksDSPIC33FJ16, DSPIC33FJ16GS404-50I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ16GS404-50I/ML Details Description
Related parts for DSPIC33FJ16GS404-50I/ML
RES SMD 261K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 3/4"X 36YD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STR .050" GLD datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
HEATSINK MOD BLACK datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf