Microchip Technology DSPIC33FJ16GS502T-50I/MM
DSPIC33FJ16GS502T-50I/MM picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ16GS502T-50I/MM
Brief Description
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 28QFNS
Datasheet Download
DSPIC33FJ16GS502T-50I/MM.pdf
Availability of DSPIC33FJ16GS502T-50I/MM
QUANTITY
DSPIC33FJ16GS502T-50I/MM Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ16GS502T-50I/MM
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ16GS502T-50I/MM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInterleaved Power Factor Correction
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata Document Revision 27/Sep/2013
Datasheet Update 15/May/2014
Errata/Datasheet Update 24/Oct/2014
Errata/Datasheet Update 05/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Qualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
Qualification Revision 09/Jul/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed50 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b, D/A 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN-S (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ16GS502T-50I/MM
Related LinksDSPIC33FJ16G, DSPIC33FJ16GS502T-50I/MM Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ16GS502T-50I/MM Details Description
Related parts for DSPIC33FJ16GS502T-50I/MM
RELAY TIME DELAY 1-60SEC 120VAC datasheet.pdf
CONN SPRING 3POS SNGL .295 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-8 datasheet.pdf
IC INVERTER SCHMITT HEX 14-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 525V 4.4A I2PAK datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V U2J RADIAL datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 24 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf