Microchip Technology DSPIC33FJ16MC101T-I/SO
DSPIC33FJ16MC101T-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ16MC101T-I/SO
Brief Description
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 20SOIC
Datasheet Download
DSPIC33FJ16MC101T-I/SO.pdf
Availability of DSPIC33FJ16MC101T-I/SO
QUANTITY
DSPIC33FJ16MC101T-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ16MC101T-I/SO
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ16MC101T-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 23/Jan/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
Core Size16-Bit
Speed16 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O15
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ16MC101T-I/SO
Related LinksDSPIC33FJ16, DSPIC33FJ16MC101T-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ16MC101T-I/SO Details Description
Related parts for DSPIC33FJ16MC101T-I/SO
RES SMD 499 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 680 OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CBL 24POS .5MM JMPR TYPE A 1.18" datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf