Microchip Technology DSPIC33FJ16MC304T-I/PT
DSPIC33FJ16MC304T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ16MC304T-I/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ16MC304T-I/PT.pdf
Availability of DSPIC33FJ16MC304T-I/PT
QUANTITY
DSPIC33FJ16MC304T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ16MC304T-I/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ16MC304T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata and Datasheet Update 10/Jan/2014
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
Core Size16-Bit
Speed40 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ16MC304T-I/PT
Related LinksDSPIC33FJ16, DSPIC33FJ16MC304T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ16MC304T-I/PT Details Description
Related parts for DSPIC33FJ16MC304T-I/PT
TVS DIODE 171VWM 274VC DO201AE datasheet.pdf
02P .093 COMM P&S RECPT .248CL datasheet.pdf
IC RS485/422 RX 32MBPS 16-QSOP datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX SGL 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 59 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
SURFACE BELT 2X17-3/4" A CRS datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 209POS GOLD datasheet.pdf
PCMCIA ASSY 3.3V datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf