Microchip Technology DSPIC33FJ256GP710AT-I/PT
DSPIC33FJ256GP710AT-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ256GP710AT-I/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ256GP710AT-I/PT.pdf
Availability of DSPIC33FJ256GP710AT-I/PT
QUANTITY
DSPIC33FJ256GP710AT-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ256GP710AT-I/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ256GP710AT-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPalladium Copper Wire 05/Nov/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
Core Size16-Bit
Speed40 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsAC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size30K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 32x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ256GP710AT-I/PT
Related LinksDSPIC33FJ256, DSPIC33FJ256GP710AT-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ256GP710AT-I/PT Details Description
Related parts for DSPIC33FJ256GP710AT-I/PT
IC VREF SHUNT ADJ SOT89-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN FPC TOP 35POS 0.30MM R/A datasheet.pdf