Microchip Technology DSPIC33FJ256MC710A-H/PT
DSPIC33FJ256MC710A-H/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ256MC710A-H/PT
Datasheet Download
DSPIC33FJ256MC710A-H/PT.pdf
Availability of DSPIC33FJ256MC710A-H/PT
QUANTITY
DSPIC33FJ256MC710A-H/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ256MC710A-H/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ256MC710A-H/PT
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
Standard Package119
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTray
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed20 MIPS
RAM Size30K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ256MC710A-H/PT
Related LinksDSPIC33FJ25, DSPIC33FJ256MC710A-H/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ256MC710A-H/PT Details Description
Related parts for DSPIC33FJ256MC710A-H/PT
RES SMD 0.15 OHM 5% 1W J LEAD datasheet.pdf
LED 5MM ALGAAS 637NM RED 65DEG datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ8 M40 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 9A 125V datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 152 TYPEA 34POS datasheet.pdf
RES 178 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 45.44K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC SOUND PROCESSOR 20-SSOP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL 25PPM 3.2X5 datasheet.pdf