Microchip Technology DSPIC33FJ256MC710T-I/PT
DSPIC33FJ256MC710T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ256MC710T-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ256MC710T-I/PT.pdf
Availability of DSPIC33FJ256MC710T-I/PT
QUANTITY
DSPIC33FJ256MC710T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ256MC710T-I/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ256MC710T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesdsPIC33F DMAC
Asynchronous Stimulus
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPalladium Copper Wire 05/Nov/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed40 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size30K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ256MC710T-I/PT
Related LinksDSPIC33FJ25, DSPIC33FJ256MC710T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ256MC710T-I/PT Details Description
Related parts for DSPIC33FJ256MC710T-I/PT
SWITCH DIP 4POS HALF PITCH SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 120A I2PAK datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
C/A 62.5125 24FIB PLE MPO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 32VAC/VDC 8AG datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
LEAD, SGL END ASSY, LGH datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.036UF RADIAL datasheet.pdf