Microchip Technology DSPIC33FJ32GP204T-I/PT
DSPIC33FJ32GP204T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ32GP204T-I/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ32GP204T-I/PT.pdf
Availability of DSPIC33FJ32GP204T-I/PT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSPIC33FJ32GP204T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ32GP204T-I/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ32GP204T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationErrata and Datasheet Update 10/Jan/2014
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed40 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DCI, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ32GP204T-I/PT
Related LinksDSPIC33FJ32, DSPIC33FJ32GP204T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ32GP204T-I/PT Details Description
Related parts for DSPIC33FJ32GP204T-I/PT
IC DIVIDER /2 5V/3.3V 8-MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
8370T103 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
TAPE POLYESTER BLUE 1/2"X10YDS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 7.5VOUT 75W datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf