Microchip Technology DSPIC33FJ32GP302-I/SP
DSPIC33FJ32GP302-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ32GP302-I/SP
Brief Description
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
DSPIC33FJ32GP302-I/SP.pdf
Availability of DSPIC33FJ32GP302-I/SP
QUANTITY
DSPIC33FJ32GP302-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ32GP302-I/SP
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ32GP302-I/SP
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationMultiple Devices 21/May/2013
Multiple Devices Errata Revision 06/Aug/2013
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
Speed40 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DCI, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ32GP302-I/SP
Related LinksDSPIC33FJ3, DSPIC33FJ32GP302-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ32GP302-I/SP Details Description
Related parts for DSPIC33FJ32GP302-I/SP
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf