Microchip Technology DSPIC33FJ32GS610-50I/PF
DSPIC33FJ32GS610-50I/PF picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ32GS610-50I/PF
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ32GS610-50I/PF.pdf
Availability of DSPIC33FJ32GS610-50I/PF
QUANTITY
DSPIC33FJ32GS610-50I/PF Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ32GS610-50I/PF
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ32GS610-50I/PF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInterleaved Power Factor Correction
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationDSPIC33FJyyGS Datasheet Update 17/Jul/2014
Errata Update 22/Oct/2014
Errata/Datasheet Update 28/Jan/2015
PCN Assembly/OriginQualification TQFP-100L Package 15/Jan/2014
Qualification Assembly Site Revision 25/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTray
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed50 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x10b, D/A 1x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ32GS610-50I/PF
Related LinksDSPIC33FJ32, DSPIC33FJ32GS610-50I/PF Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ32GS610-50I/PF Details Description
Related parts for DSPIC33FJ32GS610-50I/PF
IC MCU 8BIT 32KB OTP 40DIP datasheet.pdf
CABLE D-SUB-HMP37H/AE37G/HMP37H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC XLATOR HEX PECL-TTL 28-PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 280MA 920 MOHM datasheet.pdf
CBL 4POS M12 R/A SOCKET-WIRE 10M datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf