Microchip Technology DSPIC33FJ32MC102-I/SO
DSPIC33FJ32MC102-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ32MC102-I/SO
Brief Description
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
DSPIC33FJ32MC102-I/SO.pdf
Availability of DSPIC33FJ32MC102-I/SO
QUANTITY
DSPIC33FJ32MC102-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ32MC102-I/SO
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ32MC102-I/SO
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTube
Number of I/O21
RAM Size1K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ32MC102-I/SO
Related LinksDSPIC33FJ3, DSPIC33FJ32MC102-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ32MC102-I/SO Details Description
Related parts for DSPIC33FJ32MC102-I/SO
IC ADC 8BIT LC2MOS W/HOLD 20PLCC datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 160MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC SOC IEEE 802.15.4/ZIG 40VQFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
VARISTOR 32V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf