Microchip Technology DSPIC33FJ64GP204-E/PT
DSPIC33FJ64GP204-E/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ64GP204-E/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ64GP204-E/PT.pdf
Availability of DSPIC33FJ64GP204-E/PT
QUANTITY
DSPIC33FJ64GP204-E/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ64GP204-E/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ64GP204-E/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
PCN Design/SpecificationMultiple Devices 21/May/2013
Multiple Devices Errata Revision 06/Aug/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTray
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DCI, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ64GP204-E/PT
Related LinksDSPIC33FJ6, DSPIC33FJ64GP204-E/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ64GP204-E/PT Details Description
Related parts for DSPIC33FJ64GP204-E/PT
FERRITE H/F EMI CLAMP-ON 6.76MM datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS VERT SOLDER TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMC datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
ENCLOSED SWES LSSIDE ROTARY datasheet.pdf
IC FPGA 1200 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
IC TXRX LIN 20QFN datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CTV 2C 2#16 SKT RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf