Microchip Technology DSPIC33FJ64GP204-I/PT
DSPIC33FJ64GP204-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ64GP204-I/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ64GP204-I/PT.pdf
Availability of DSPIC33FJ64GP204-I/PT
QUANTITY
DSPIC33FJ64GP204-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ64GP204-I/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ64GP204-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
PCN Design/SpecificationMultiple Devices 21/May/2013
Multiple Devices Errata Revision 06/Aug/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTray
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DCI, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C