Microchip Technology DSPIC33FJ64GP206A-I/MR
DSPIC33FJ64GP206A-I/MR picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ64GP206A-I/MR
Brief Description
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
DSPIC33FJ64GP206A-I/MR.pdf
Availability of DSPIC33FJ64GP206A-I/MR
QUANTITY
DSPIC33FJ64GP206A-I/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ64GP206A-I/MR
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ64GP206A-I/MR
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 22/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTube
PeripheralsAC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 18x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ64GP206A-I/MR
Related LinksDSPIC33FJ64, DSPIC33FJ64GP206A-I/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ64GP206A-I/MR Details Description
Related parts for DSPIC33FJ64GP206A-I/MR
CONVERTER DC/DC +/-15V OUT 1W datasheet.pdf
IC CABLE DRIVER DGTL ADJ 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1KV NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Crystal 16.9344MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf