Microchip Technology DSPIC33FJ64MC202-I/MM
DSPIC33FJ64MC202-I/MM picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ64MC202-I/MM
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 28QFNS
Datasheet Download
DSPIC33FJ64MC202-I/MM.pdf
Availability of DSPIC33FJ64MC202-I/MM
QUANTITY
DSPIC33FJ64MC202-I/MM Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ64MC202-I/MM
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ64MC202-I/MM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationErrata Update 21/Nov/2013
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Qualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
Qualification Revision 09/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed40 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 6x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN-S (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ64MC202-I/MM
Related LinksDSPIC33FJ6, DSPIC33FJ64MC202-I/MM Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ64MC202-I/MM Details Description
Related parts for DSPIC33FJ64MC202-I/MM
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 28POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN W/CHOKE MED 8A datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 36-75V +/-24VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 3.57KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 198K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PRE-PRINTED MARKER TAPE REFILLS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5.9V 11.8W datasheet.pdf