Microchip Technology DSPIC33FJ64MC510A-E/PF
DSPIC33FJ64MC510A-E/PF picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ64MC510A-E/PF
Brief Description
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ64MC510A-E/PF.pdf
Availability of DSPIC33FJ64MC510A-E/PF
QUANTITY
DSPIC33FJ64MC510A-E/PF Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ64MC510A-E/PF
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ64MC510A-E/PF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
PCN Assembly/OriginQualification TQFP-100L Package 15/Jan/2014
Qualification Assembly Site Revision 25/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTray
Speed40 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ64MC510A-E/PF
Related LinksDSPIC33FJ64, DSPIC33FJ64MC510A-E/PF Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ64MC510A-E/PF Details Description
Related parts for DSPIC33FJ64MC510A-E/PF
FUSE CERM 4A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR40S/AE40G/X datasheet.pdf
RACK ECONOMIZER 75.31X22X 30.75" datasheet.pdf
FUSE PTC 1.85A 30V RESET RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.8PF 100V T2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 620 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf