Microchip Technology DSPIC33FJ64MC510A-E/PT
DSPIC33FJ64MC510A-E/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ64MC510A-E/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ64MC510A-E/PT.pdf
Availability of DSPIC33FJ64MC510A-E/PT
QUANTITY
DSPIC33FJ64MC510A-E/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ64MC510A-E/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ64MC510A-E/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
PCN Design/SpecificationPalladium Copper Wire 05/Nov/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package119
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTray
Speed40 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ64MC510A-E/PT
Related LinksDSPIC33FJ64, DSPIC33FJ64MC510A-E/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ64MC510A-E/PT Details Description
Related parts for DSPIC33FJ64MC510A-E/PT
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 18POS W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 1% 4W 2728 datasheet.pdf
IC FPGA 880 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
STANDOFF INSULATOR STANYL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf