Microchip Technology DSPIC33FJ64MC510A-I/PT
DSPIC33FJ64MC510A-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ64MC510A-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ64MC510A-I/PT.pdf
Availability of DSPIC33FJ64MC510A-I/PT
QUANTITY
DSPIC33FJ64MC510A-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ64MC510A-I/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ64MC510A-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationPalladium Copper Wire 05/Nov/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package119
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTray
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed40 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ64MC510A-I/PT
Related LinksDSPIC33FJ64, DSPIC33FJ64MC510A-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ64MC510A-I/PT Details Description
Related parts for DSPIC33FJ64MC510A-I/PT
CAP FILM 6800PF 2% 16VDC 0805 datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY SNAP-IN datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
MOSFET OMNIFET 70V 10A POWERSO10 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 8COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP CER 1000PF X5F datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
OPROBE X10 500MHZ W/RA 4500 SERI datasheet.pdf
CTV 18C 18#20 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS datasheet.pdf