Microchip Technology DSPIC33FJ64MC706-I/PT
DSPIC33FJ64MC706-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ64MC706-I/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ64MC706-I/PT.pdf
Availability of DSPIC33FJ64MC706-I/PT
QUANTITY
DSPIC33FJ64MC706-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ64MC706-I/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ64MC706-I/PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesdsPIC33F DMAC
Introduction to dsPIC33F Architecture Part 1
Asynchronous Stimulus
Introduction to dsPIC33F Architecture Part 2
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-64L Palladium Copper Wire 11/Oct/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTray
Number of I/O53
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ64MC706-I/PT
Related LinksDSPIC33FJ6, DSPIC33FJ64MC706-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ64MC706-I/PT Details Description
Related parts for DSPIC33FJ64MC706-I/PT
BLADE HEX SOCKET 2MM 4.72" datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CHOKE POWER LINE 33MH .3A datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH PUSH PULL 8DIP datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 400A AC/DC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1.5W DO204AL datasheet.pdf