Microchip Technology DSPIC33FJ64MC710-I/PF
DSPIC33FJ64MC710-I/PF picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ64MC710-I/PF
Brief Description
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ64MC710-I/PF.pdf
Availability of DSPIC33FJ64MC710-I/PF
QUANTITY
DSPIC33FJ64MC710-I/PF Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ64MC710-I/PF
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ64MC710-I/PF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesdsPIC33F DMAC
Introduction to dsPIC33F Architecture Part 1
Asynchronous Stimulus
Introduction to dsPIC33F Architecture Part 2
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Assembly/OriginQualification TQFP-100L Package 15/Jan/2014
Qualification Assembly Site Revision 25/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTray
Number of I/O85
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ64MC710-I/PF
Related LinksDSPIC33FJ6, DSPIC33FJ64MC710-I/PF Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ64MC710-I/PF Details Description
Related parts for DSPIC33FJ64MC710-I/PF
IC MPU SUPERVISOR SOT23-6 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM DO204AL datasheet.pdf
SHELF SLIDE 31X21.6X1.5" BE/GY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND .33UH 80.0A SMT datasheet.pdf