IXYS Corporation DSS10-01AS
DSS10-01AS picture photo
Mfg. Part Number
DSS10-01AS
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO263AB
Datasheet Download
DSS10-01AS.pdf
Availability of DSS10-01AS
QUANTITY
DSS10-01AS Order Process
Ship out your order
Specifications of DSS10-01AS
Internal Part NumberEIS-DSS10-01AS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If840mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr300µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSS10-01AS
Related LinksDSS10, DSS10-01AS Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DSS10-01AS Details Description
Related parts for DSS10-01AS
Connector Receptacle, Pass Through 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 117MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
TERM RCPT .250 FAST PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 1.929A 33 MOHM datasheet.pdf