Coto Technology DSS41A24
DSS41A24 picture photo
Mfg. Part Number
DSS41A24
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY REED SPST 500MA 24V
Datasheet Download
DSS41A24.pdf
Availability of DSS41A24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSS41A24 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSS41A24
Internal Part NumberEIS-DSS41A24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesDSS4
PackagingTube
Relay TypeReed
Coil TypeNon Latching
Coil Current12mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)500mA
Switching Voltage200VAC, 200VDC - Max
Turn On Voltage (Max)17.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.5 VDC
Operate Time0.5ms
Release Time0.5ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact Material-
Coil Power288 mW
Coil Resistance2 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSS41A24
Related LinksDSS4, DSS41A24 Datasheet, Coto Technology Distributor
DSS41A24 Details Description
Related parts for DSS41A24
OSC XO 101.2656MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC EMI FILTER ESD PROTECT 4CSP datasheet.pdf
HDR ASSY 093 CLIP 4 CKT TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
COMBO 5W5 M PCB R/A G30 50O T datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
500 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS datasheet.pdf