Murata Electronics North America DSS9NT31H223Q55B
DSS9NT31H223Q55B picture photo
Mfg. Part Number
DSS9NT31H223Q55B
Manufacturer
Product Category
EMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
Brief Description
FILTER EMI 0.022UF 50V RADIAL
Datasheet Download
DSS9NT31H223Q55B.pdf
Availability of DSS9NT31H223Q55B
QUANTITY
DSS9NT31H223Q55B Order Process
Ship out your order
Specifications of DSS9NT31H223Q55B
Internal Part NumberEIS-DSS9NT31H223Q55B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Filters
FamilyEMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
SeriesEMIFIL®, DSS9N
PackagingBulk
TypeLow Pass
TechnologyLC (T-Type)
Number of Channels1
Center / Cutoff Frequency-
Attenuation Value-
Resistance - Channel (Ohms)-
Current6A
ValuesC = 0.022µF
ESD ProtectionNo
Filter Order2nd
ApplicationsGeneral Purpose
Package / CaseRadial - 3 Leads
Size / Dimension0.472" L x 0.295" W (12.00mm x 7.50mm)
Height0.413" (10.50mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSS9NT31H223Q55B
Related LinksDSS9NT31, DSS9NT31H223Q55B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DSS9NT31H223Q55B Details Description
Related parts for DSS9NT31H223Q55B
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 20TSSOP datasheet.pdf
RES 47 OHM 30W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT PIN datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SMINI3 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 665 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 6A 120V datasheet.pdf