IXYS Corporation DSSK18-0025BS
DSSK18-0025BS picture photo
Mfg. Part Number
DSSK18-0025BS
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 25V TO263
Datasheet Download
DSSK18-0025BS.pdf
Availability of DSSK18-0025BS
QUANTITY
DSSK18-0025BS Order Process
Ship out your order
Specifications of DSSK18-0025BS
Internal Part NumberEIS-DSSK18-0025BS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)25V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If450mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10mA @ 25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D²Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSSK18-0025BS
Related LinksDSSK18, DSSK18-0025BS Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DSSK18-0025BS Details Description
Related parts for DSSK18-0025BS
D-SUB CABLE - MML15K/MC16M/X datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .065-.082" .156" datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND AMBER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 5VOUT SMD datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG ORANGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/07/270GL 3.2 BK datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT SKT datasheet.pdf