IXYS Corporation DSSK28-0045BS-TUBE
DSSK28-0045BS-TUBE picture photo
Mfg. Part Number
DSSK28-0045BS-TUBE
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO263
Datasheet Download
DSSK28-0045BS-TUBE.pdf
Availability of DSSK28-0045BS-TUBE
QUANTITY
DSSK28-0045BS-TUBE Order Process
Ship out your order
Specifications of DSSK28-0045BS-TUBE
Internal Part NumberEIS-DSSK28-0045BS-TUBE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If480mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr20mA @ 45V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D²Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSSK28-0045BS-TUBE
Related LinksDSSK28-00, DSSK28-0045BS-TUBE Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DSSK28-0045BS-TUBE Details Description
Related parts for DSSK28-0045BS-TUBE
MOSFET RF N-CHAN 28V 33W NI-780S datasheet.pdf
CARD EDGE 30POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
VARISTOR 423V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 39K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf