IXYS Corporation DSSK38-0025BS-TUBE
DSSK38-0025BS-TUBE picture photo
Mfg. Part Number
DSSK38-0025BS-TUBE
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 25V TO263AB
Datasheet Download
DSSK38-0025BS-TUBE.pdf
Availability of DSSK38-0025BS-TUBE
QUANTITY
DSSK38-0025BS-TUBE Order Process
Ship out your order
Specifications of DSSK38-0025BS-TUBE
Internal Part NumberEIS-DSSK38-0025BS-TUBE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)25V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If480mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr20mA @ 25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSSK38-0025BS-TUBE
Related LinksDSSK38-00, DSSK38-0025BS-TUBE Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DSSK38-0025BS-TUBE Details Description
Related parts for DSSK38-0025BS-TUBE
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5MM datasheet.pdf
SWITCH BARRIER datasheet.pdf
ANT 433MHZ ISM BAND HELICAL datasheet.pdf
CH CORDSET 10A 2.5M V-LOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
LIGHTED SELECTOR, 3-NOTCH datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 18POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT datasheet.pdf