Pulse Electronics Corporation DST2-20B44
DST2-20B44 picture photo
Mfg. Part Number
DST2-20B44
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE
Datasheet Download
DST2-20B44.pdf
Availability of DST2-20B44
QUANTITY
DST2-20B44 Order Process
Ship out your order
Specifications of DST2-20B44
Internal Part NumberEIS-DST2-20B44
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesSplit Bobbin Plug-In
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max)Parallel 110mA, Series 55mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max1.1 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension28.70mm L x 28.70mm W
Height - Seated (Max)23.86mm
Voltage - Isolation2500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DST2-20B44
Related LinksDST2-, DST2-20B44 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
DST2-20B44 Details Description
Related parts for DST2-20B44
CONN HEADER .100 SINGL R/A 35POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
OSC XO 148.3516MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 630MA 560 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 4A 27.5 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 20A I2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
D4SL-N3RFG-D4N datasheet.pdf
CABLE IEC TO NEMA 3' datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf