Pulse Electronics Corporation DST3-48B29
DST3-48B29 picture photo
Mfg. Part Number
DST3-48B29
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE
Datasheet Download
DST3-48B29.pdf
Availability of DST3-48B29
QUANTITY
DST3-48B29 Order Process
Ship out your order
Specifications of DST3-48B29
Internal Part NumberEIS-DST3-48B29
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesSplit Bobbin Plug-In
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 24V, Series 48V
Current - Output (Max)Parallel 100mA, Series 50mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max2.4 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension35.05mm L x 28.70mm W
Height - Seated (Max)30.23mm
Voltage - Isolation2500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DST3-48B29
Related LinksDST3-, DST3-48B29 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
DST3-48B29 Details Description
Related parts for DST3-48B29
CONN PIN 24-26 AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 261K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 210POS datasheet.pdf