Pulse Electronics Corporation DST5-20B15
DST5-20B15 picture photo
Mfg. Part Number
DST5-20B15
Brief Description
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE
Datasheet Download
DST5-20B15.pdf
Availability of DST5-20B15
QUANTITY
DST5-20B15 Order Process
Ship out your order
Specifications of DST5-20B15
Internal Part NumberEIS-DST5-20B15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max)Parallel 1.2A, Series 600mA
Center TapNo
Power - Max12 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension47.24mm L x 39.62mm W
Height - Seated (Max)36.58mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DST5-20B15
Related LinksDST5-, DST5-20B15 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
DST5-20B15 Details Description
Related parts for DST5-20B15
LED BLUE DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 20-HTSSOP datasheet.pdf
19 MTE RCPT HSG SR PLAIN .100 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 163 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf