Pulse Electronics Corporation DST5-28B23
DST5-28B23 picture photo
Mfg. Part Number
DST5-28B23
Brief Description
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE
Datasheet Download
DST5-28B23.pdf
Availability of DST5-28B23
QUANTITY
DST5-28B23 Order Process
Ship out your order
Specifications of DST5-28B23
Internal Part NumberEIS-DST5-28B23
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max)Parallel 840mA, Series 420mA
Center TapNo
Power - Max12 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension47.24mm L x 39.62mm W
Height - Seated (Max)36.58mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DST5-28B23
Related LinksDST5-, DST5-28B23 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
DST5-28B23 Details Description
Related parts for DST5-28B23
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 180MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
MACH SCREW BINDING SLOTTED 6-32 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 13MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
IC SENSOR ROT SPEED SIP2 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 17POS PANEL RA PIN datasheet.pdf