Pulse Electronics Corporation DST6-12B8
DST6-12B8 picture photo
Mfg. Part Number
DST6-12B8
Brief Description
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE
Datasheet Download
DST6-12B8.pdf
Availability of DST6-12B8
QUANTITY
DST6-12B8 Order Process
Ship out your order
Specifications of DST6-12B8
Internal Part NumberEIS-DST6-12B8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 6.3V, Series 12.6V
Current - Output (Max)Parallel 3.2A, Series 1.6A
Center TapNo
Power - Max20 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension57.15mm L x 47.24mm W
Height - Seated (Max)36.58mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DST6-12B8
Related LinksDST6, DST6-12B8 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
DST6-12B8 Details Description
Related parts for DST6-12B8
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-SOIC datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 105MA 2.2 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 3.3V 12A 15A datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf