Pulse Electronics Corporation DST6-16B12
DST6-16B12 picture photo
Mfg. Part Number
DST6-16B12
Brief Description
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE
Datasheet Download
DST6-16B12.pdf
Availability of DST6-16B12
QUANTITY
DST6-16B12 Order Process
Ship out your order
Specifications of DST6-16B12
Internal Part NumberEIS-DST6-16B12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 8V, Series 16V
Current - Output (Max)Parallel 2.5A, Series 1.25A
Center TapNo
Power - Max20 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension57.15mm L x 47.24mm W
Height - Seated (Max)36.58mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DST6-16B12
Related LinksDST6-, DST6-16B12 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
DST6-16B12 Details Description
Related parts for DST6-16B12
MULTIVIBRATOR DUAL MONO 16DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 175VWM 344VC DO204AC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
2.5 W/W PANEL MOUNT HSG datasheet.pdf
ENCODER CONNECTOR MALE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf