Pulse Electronics Corporation DST6-36B28
DST6-36B28 picture photo
Mfg. Part Number
DST6-36B28
Brief Description
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE
Datasheet Download
DST6-36B28.pdf
Availability of DST6-36B28
QUANTITY
DST6-36B28 Order Process
Ship out your order
Specifications of DST6-36B28
Internal Part NumberEIS-DST6-36B28
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max)Parallel 1.1A, Series 550mA
Center TapNo
Power - Max20 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension57.15mm L x 47.24mm W
Height - Seated (Max)36.58mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DST6-36B28
Related LinksDST6-, DST6-36B28 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
DST6-36B28 Details Description
Related parts for DST6-36B28
MODULE SCR/DIODE 55A 240VAC datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/2.85V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 10% 80VDC AXIAL datasheet.pdf
BLADE HEX 1/8" 5.12" datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
A4 MG 4.5KW 17 BIT ABSOLUTE datasheet.pdf
CUSTOM UMQ MAT 36"X71" SPCL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 470MA 730 MOHM datasheet.pdf