Pulse Electronics Corporation DST7-28B56
DST7-28B56 picture photo
Mfg. Part Number
DST7-28B56
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE
Datasheet Download
DST7-28B56.pdf
Availability of DST7-28B56
QUANTITY
DST7-28B56 Order Process
Ship out your order
Specifications of DST7-28B56
Internal Part NumberEIS-DST7-28B56
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesSplit Bobbin Plug-In
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max)Parallel 2.6A, Series 1.3A
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max36 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension66.80mm L x 55.63mm W
Height - Seated (Max)39.62mm
Voltage - Isolation2500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DST7-28B56
Related LinksDST7-, DST7-28B56 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
DST7-28B56 Details Description
Related parts for DST7-28B56
JUMPER-H1500TR/A3048B/H1500TR 2" datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 3.8A 130 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 70V 200MA LL34 datasheet.pdf
FIXED IND 2.4UH 2.8A 100 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 200MW SOD523 datasheet.pdf
IC AM/FM PLL W/1SWITCH 16SOIC datasheet.pdf
CBL RIBN 6COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 254MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf