Honeywell Sensing and Productivity Solutions DT-2RV22-B6
DT-2RV22-B6 picture photo
Mfg. Part Number
DT-2RV22-B6
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH ROLLER DPDT 10A SCREW
Datasheet Download
DT-2RV22-B6.pdf
Availability of DT-2RV22-B6
QUANTITY
DT-2RV22-B6 Order Process
Ship out your order
Specifications of DT-2RV22-B6
Internal Part NumberEIS-DT-2RV22-B6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesDT
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC), 300mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque255 ~ 397gf
Release Force85gf
Pretravel-
Differential Travel0.305" (7.75mm)
Overtravel0.030" (0.76mm)
Operating Position1.188" (30.2mm)
Mechanical Life-
Electrical Life-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DT-2RV22-B6
Related LinksDT-2R, DT-2RV22-B6 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
DT-2RV22-B6 Details Description
Related parts for DT-2RV22-B6
FIXED IND 47UH 880MA 260 MOHM datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X10MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 203 TYPE A 8POS datasheet.pdf
Connector Socket 63 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
ADAPTER 5CC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf