TDK-Lambda Americas, Inc. DT100PW240D
DT100PW240D picture photo
Mfg. Part Number
DT100PW240D
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 100W
Datasheet Download
DT100PW240D.pdf
Availability of DT100PW240D
QUANTITY
DT100PW240D Order Process
Ship out your order
Specifications of DT100PW240D
Internal Part NumberEIS-DT100PW240D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesDT100-D
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts)100W
No Load Power Consumption-
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension6.70" L x 3.35" W x 1.73" H (170.0mm x 85.0mm x 44.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max100W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length41.34" (1.05m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DT100PW240D
Related LinksDT100, DT100PW240D Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
DT100PW240D Details Description
Related parts for DT100PW240D
FIXED IND 15UH 500MA 300 MOHM datasheet.pdf
IC DRVR HALF BRIDGE GATE 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS .100" TIN datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP 4-DFN datasheet.pdf
PCB HEADER 90 3.81MM 3 POLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf