C&K Components DT22J12S202HQA
DT22J12S202HQA picture photo
Mfg. Part Number
DT22J12S202HQA
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER DPST 8A 125V
Datasheet Download
DT22J12S202HQA.pdf
Availability of DT22J12S202HQA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DT22J12S202HQA Order Process
Ship out your order
Specifications of DT22J12S202HQA
Internal Part NumberEIS-DT22J12S202HQA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDT Series 17/Jun/2014
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesDT
PackagingBulk
CircuitDPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating8A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingO I
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.40mm x 13.00mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DT22J12S202HQA
Related LinksDT22J12, DT22J12S202HQA Datasheet, C&K Components Distributor
DT22J12S202HQA Details Description
Related parts for DT22J12S202HQA
RES SMD 255 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BATT CHRGR LITH-ION 20-HTSSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 82POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 32 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
SENSOR PRES 150PSI GAUG 12V SMT datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 105POS datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS CABLE SKT datasheet.pdf