TDK-Lambda Americas, Inc. DTM65PW360C
DTM65PW360C picture photo
Mfg. Part Number
DTM65PW360C
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 36V 65W
Datasheet Download
DTM65PW360C.pdf
Availability of DTM65PW360C
QUANTITY
DTM65PW360C Order Process
Ship out your order
Specifications of DTM65PW360C
Internal Part NumberEIS-DTM65PW360C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesDTM65-C
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output36V
Current - Output (Max)1.8A
Power (Watts)65W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension5.20" L x 2.71" W x 1.57" H (132.0mm x 69.0mm x 40.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max65W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length41.34" (1.05m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTM65PW360C
Related LinksDTM65, DTM65PW360C Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
DTM65PW360C Details Description
Related parts for DTM65PW360C
HAND TOOL IC LEG SIZER datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMA datasheet.pdf
IC PFC/BALLAST/HALF BRDG 16-DIP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 8POS datasheet.pdf