CUI Inc. DTR050100-P14/RP
DTR050100-P14/RP picture photo
Mfg. Part Number
DTR050100-P14/RP
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 5W
Datasheet Download
DTR050100-P14/RP.pdf
Availability of DTR050100-P14/RP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DTR050100-P14/RP Order Process
Ship out your order
Specifications of DTR050100-P14/RP
Internal Part NumberEIS-DTR050100-P14/RP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)5W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.8mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.35" L x 2.68" W x 2.20" H (85.0mm x 68.0mm x 56.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max5W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTR050100-P14/RP
Related LinksDTR05010, DTR050100-P14/RP Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTR050100-P14/RP Details Description
Related parts for DTR050100-P14/RP
FIXED IND 68UH 70MA 16.6 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 84POS 7ROW VERT GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 6SON datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 845 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAGE ASSY, PRESS FIT, SFP datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf