CUI Inc. DTR050150-P14N
DTR050150-P14N picture photo
Mfg. Part Number
DTR050150-P14N
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 8W
Datasheet Download
DTR050150-P14N.pdf
Availability of DTR050150-P14N
QUANTITY
DTR050150-P14N Order Process
Ship out your order
Specifications of DTR050150-P14N
Internal Part NumberEIS-DTR050150-P14N
Input TypeCord
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts)8W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.8mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.74" L x 3.05" W x 2.24" H (120.5mm x 77.5mm x 57.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max8W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTR050150-P14N
Related LinksDTR0501, DTR050150-P14N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTR050150-P14N Details Description
Related parts for DTR050150-P14N
Connector Receptacle 90 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 37MM datasheet.pdf