CUI Inc. DTR050150-P6/RN
DTR050150-P6/RN picture photo
Mfg. Part Number
DTR050150-P6/RN
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 8W
Datasheet Download
DTR050150-P6/RN.pdf
Availability of DTR050150-P6/RN
QUANTITY
DTR050150-P6/RN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTR050150-P6/RN
Internal Part NumberEIS-DTR050150-P6/RN
Input TypeCord
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts)8W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Size / Dimension4.74" L x 3.05" W x 2.24" H (120.5mm x 77.5mm x 57.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max8W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTR050150-P6/RN
Related LinksDTR0501, DTR050150-P6/RN Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTR050150-P6/RN Details Description
Related parts for DTR050150-P6/RN
IC REG CTRL BST FLYBK PWM 8VSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 48V datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 47 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ1 PG11 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.4A SSFP datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 5POS 2DECK datasheet.pdf
TEE COVER - 1-1/4" datasheet.pdf
R/A PLUG, 3.81MM, GREEN, 4 POSN datasheet.pdf