CUI Inc. DTS050240U/AC1-Z7P
DTS050240U/AC1-Z7P picture photo
Mfg. Part Number
DTS050240U/AC1-Z7P
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 12W
Datasheet Download
DTS050240U/AC1-Z7P.pdf
Availability of DTS050240U/AC1-Z7P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DTS050240U/AC1-Z7P Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS050240U/AC1-Z7P
Internal Part NumberEIS-DTS050240U/AC1-Z7P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region Utilized-
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)2.4A
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Size / Dimension-
Approvals-
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS050240U/AC1-Z7P
Related LinksDTS050240, DTS050240U/AC1-Z7P Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS050240U/AC1-Z7P Details Description
Related parts for DTS050240U/AC1-Z7P
TRANS PNP 300V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
BATT PACK 6.0V AA BUTTON NIMH datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN FFC VERT 5POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 50POS DR LOW P datasheet.pdf
IGBT 400V 150A 8SOIC datasheet.pdf